Daha Az Oyuncak Çocuğunuz İçin Daha mı İyi?

Yeni yürümeye başlayan çocuğun çevresindeki oyuncakların sayısı, oyun kalitesini etkiler.
Daha az oyuncak varsa çocuklar onlarla daha uzun süre ve daha yaratıcı şekillerde oynarlar.
Çok sayıda oyuncak çocukların dikkatini dağıtır ve onları hiçbir şeye odaklanmadan birinden diğerine geçmeye teşvik eder.

Çok fazla oyuncağa sahip olmak çocuklukta aşırı hoşgörünün bir biçimi olabilir.
Neredeyse herkesin bunu gördüğünü düşünüyorum, özellikle de Noel’de ya da belki bir doğum günü partisinde. Bir çocuk şaşırtıcı sayıda hediye alır ve onları açmaya başlar. Her hediyenin ambalajını yırtıp sonunda sonuncuya varmak bir yarışa dönüşür. Belirli bir oyuncakla çok fazla zaman ve dikkat harcamayan çocuk, “Hepsi bu kadar mı?” diye sorar.

Bu durum ilginç bir soruyu gündeme getiriyor: Oyuncak sayısı, küçük bir çocuğun her bir oyuncakla oynayarak geçirdiği süreyi ve her bir oyuncakla oynamanın kalitesini etkiler mi?

Ortamdaki Oyuncak Sayısının Küçük Çocuğun Oyununa Etkisi
Dauch ve meslektaşları daha az oyuncağın olduğu bir ortamın daha yüksek oyun kalitesine yol açacağı hipotezini test etmek için akıllı bir laboratuvar çalışması hazırladı. Araştırmacılar yaşları 18 ve 30 ay olan 36 küçük çocuğu ve ebeveynlerini çalışmaya dahil etti. Katılımcılar benzer sosyoekonomik kökenden geliyordu ve kişisel-sosyal, motor ve bilişsel becerilerde tipik gelişime sahipti.

Bu çalışmada 32 farklı oyuncak kullanıldı. Oyuncaklar dört oyuncak kategorisinden geliyordu:

(1) eğitici (şekiller, renkler, sayma),

(2) taklit (temalı oyun öneren oyuncaklar),

(3) aksiyon (inşa etme, istifleme, açma, bükme) ve

(4) ) araçlar (çocuğun itmesi gereken oyuncaklar).

Veri toplama iki benzer oyun odasında gerçekleştirildi.

Oyuncak Oyun Koşulları ve Veri Toplama
Oyuncak oynamanın iki koşulu vardı: dört oyuncak ve 16 oyuncak koşulu. Oyuncaklar, dört oyuncak kategorisinden rastgele seçildi ve dört veya 16 oyuncak koşuluna atandı. Her yürümeye başlayan çocuk ve bakıcı , gözlemcilerin veri topladığı birer saatlik üç oturuma katıldı. Üç tür veri kaydettiler.

Yürümeye başlayan çocuğun bir oyuncakla oynama sayısı.
Küçük çocuğun bir oyuncakla oynadığı toplam süre.
Her oyuncakla oynamanın farklı tarzları ve türleri (örneğin davul çalmak, çöpe atmak, keşfetmek, rol yapmak, eşleştirmek, toplamak veya yerleştirmek).
Sonuçlar
Dört oyuncakla 16 oyuncak olduğunda küçük çocukların oyun kalitesinde önemli bir fark buldular. Dört oyuncaklı durumdaki küçük çocuklar, 16 oyuncaklı duruma kıyasla daha kaliteli bir oyun oynadılar. Dört oyuncak koşulunda küçük çocuklar:

Daha Az Oyuncakla Oynanır
Her oyuncakla daha uzun süre ve daha derinlemesine oynanır.
Her oyuncakla daha yaratıcı şekillerde oynanır.
Dauch ve meslektaşları , daha az oyuncağın oyunun kalitesini artırdığı, daha fazla sayıda oyuncağın (dörde kıyasla 16) dikkat dağıtıcı gibi göründüğü ve bunun da küçük çocukların bir oyuncakla oynamayı bırakıp diğerlerini keşfetmesine neden olduğu sonucuna vardı.

Dikkati kontrol etmek çocukların ustalaşması gereken önemli bir beceridir. Çok fazla oyuncak dikkati dağıtır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, 16 oyuncaklı duruma kıyasla dörtlü oyuncaklarla iki kat daha uzun süre ve daha yaratıcı şekillerde oynadılar.

Çok Fazla Oyuncağa Sahip Olmak
” Katılımcıların ortamlarındaki ortalama oyuncak sayısı yaklaşık 90 oyuncaktı; bazı ebeveynler rakamı belirleyemedi ve basitçe ‘çok’ olduğunu bildirdi” (Dauch ve diğerleri). Araştırmanın sonuçları Clarke ve meslektaşlarının çocuklukta aşırı hoşgörü dediği durumu desteklemektedir .

Araştırmaları üç tür aşırı hoşgörü belirledi: çok fazla vermek , aşırı beslemek ve çok az yapı . Çok fazla şeye sahip olmak sadece maddi mallar açısından değil aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarına çok fazla aktivite planlamasında da görülebilir. Oyuncaklar, kıyafetler, ayrıcalıklar, eğlence, spor ve kampların hepsi çok fazla verme kategorisine giriyor. Bu üç tür aşırı hoşgörü, çocuğun gelişimini etkilemek için etkileşime girebilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x